ТОП
Монетизація субсидій і пільг вигідна для самих отримувачів
В багатьох країнах Європи, а також у Сполучених Штатах Америки, Новій Зеландії та Австралії монетизація пільг і субсидій вже давно працює. Не так давно кабмін прийняв рішення анулювати безоплатний проїзд для всіх пільговиків всіх категорій і вже з червня монетизувати проїзні пільги. Осінню 2017 року в Україні почали виплачувати громадянам гроші за економію енергоресурсів.
Проте ресурс «Сьогодні» заявляє, що в Україні процес монетизації часто критикується.
Підхід до монетизації ефективно використовують у США, Новій Зеландії, Австралії та багатьох країнах Європи. Так у Сполучених Штатах вже давно існує система пільгових покупок за допомогою системи Food Stamp. Дана програма забезпечує те, що держава щомісячно видає громадянам які соціально незабезпечені матеріальну допомогу. Люди отримують спеціальні пластикові картки з фіксованою сумою грошей, яку можуть витрати виключно на харчові продукти.
Експерти впевнені, що та система субсидій і пільг яка була раніше ніщо інше, як рудимент Радянського Союзу. Тому потрібна негайна «реанімація» у реформуванні застарілого підходу у в цьому питанні.
Хочеться зазначити, що монетизація пільг є загалом позитивним рішенням і воно в більшості країн світу призвело до позитивної динаміки. Головним у монетизації це створення соціальної електронної картки на якій можна контролювати баланс та переглядати куди направляються гроші. Якщо гроші монетизуються на транспорт, то вони мають перераховуватись виключно на транспорт.
По-перше, беручи до уваги досвід на міжнародній арені в цьому питанні, проблеми виникають в тому, щоб був фінансовий ресурс під дану реформу. А по-друге, має бути обов’язково проведено інформаційну політику. Мається на увазі людям необхідно пояснити моделі монетизації, оскільки багатьом це незрозуміло. Так для прикладу головною цілю в монетизації транспортної галузі це підвищити сервіс, якість обслуговування, тобто збільшити основні засоби. Наразі дана схема в Україні неможлива, тому що не може бути цільової витрати грошей.
По-третє, треба поставити собі питання чи вистачить під це все фінансових ресурсів. Про це все розповів у коментарі інтернет ресурсу «Сьогодні» Ярослав Пилипчук, який є експертом по економічному аналізу і транспортній інфраструктурі. Новак Андрій, який є головою комітету економістів сказав схожу думку і додав, що монетизація пільг і субсидій вигідна безпосередньо для отримувачів тому що в них з’являються гроші та вони можуть розпоряджатись як їм заманеться.
Новак також пояснив, що принцип монетизації буде зручніший для отримувачів, тому що коли людина отримує гроші вона сама вирішує чи доречно їх витрачати на пільги (наприклад на транспорт) або зекономити лишні поїздки в транспорті та використати гроші, які залишились на більш важливі потреби. Це є першою стороною. А з іншої все буде залежати від об’єму самої монетизації пільг і яким буде розрахунок. Наприклад, по тих самих пільгах на транспорт, скільки буде поїздок на одну людину.
Сам принцип сформований правильно, але крім принципу ще потрібно побачити механізм по яких саме формулах буде проходити монетизація.